header

W ramach programu dotacyjnego Dziedzictwo Kulturowe 2021 Muzeum uzyskało środki na stworzenie nowej wystawy stałej opowiadającej o historii i współczesności regionu Kaszub Północnych. Do jej stworzenia wykorzystane zostaną nowoczesne środki wyrazu, multimedia, ale przede wszystkim zabytki zgromadzone w zbiorach instytucji. I choć wystawa otwarta będzie w listopadzie 2021 r. to cały czas trwają przygotowania do tego, by pokazane na niej obiekty prezentowały się jak najokazalej.

 

Jednym z eksponatów, który znajdzie się na nowej ekspozycji będzie tzw. skarb bursztynowy z Pucka. W skład tego znaleziska wchodzi depozytowe naczynie ceramiczne, paciorki ósemkowate z bursztynu oraz niewielkie koraliki ze szkła. Uzupełnieniem jest brązowa zapinka i gliniany przęślik tkacki. Skarb datowany na III w.n.e. jest świadectwem wielokulturowości Ziemi Puckiej. Depozyt znaleziono podczas prac archeologicznych prowadzonych w 1978 r. na terenie zamku puckiego (Puck, ul. Zamkowa). W 2001 r. został przekazany do zbiorów muzeum przez Instytut Archeologii Pomorza Uniwersytetu Łódzkiego.

 

Już teraz zapraszamy do wizyty na nowej wystawie i zobaczenia jak zaprezentuje się skarb bursztynowy z Pucka.

 

Zadanie – wystawa stała „Prawdziwie morskie – dzieje Ziemi Puckiej” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 

Opr. Joanna Grochowska