header

Kamienica Mieszczańska

Główna siedziba Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy mieści się w odrestaurowanej w latach 80. XX w. kamienicy mieszczańskiej zlokalizowanej w północnej pierzei puckiego rynku. Zachowana fasada obiektu zwieńczona neogotyckim szczytem ze sterczynami i motywem krenelażu pochodzi z XIX w. Działka, na której posadowiono kamienicę znana jest z najstarszych planów miasta, a o wielowiekowym osadnictwie na niej świadczą wyniki prowadzonych prac archeologicznych. Najstarszy etap zasiedlenia przypadał na okres przełomu X i XI w. Funkcjonował tu piec potwierdzający gospodarczą funkcję terenu związaną najpewniej z produkcją słodowniczą. W późniejszych wiekach działalność ta była prowadzona z różnym natężeniem. W XIX i na początku XX w. w kamienicy znajdował się skład kupiecki Hermanna Pennera, następnie kolonialny Paula Albrechta. W okresie międzywojennym najpierw działalność prowadził w niej „Bank Dyskontowy”, następnie „Drogeria Morska” Mazurkiewiczów, a po II wojnie światowej wnętrze przeznaczono na mieszkania. W 1987 r., po generalnym remoncie obiekt oddano ponownie do użytku w nowej funkcji – jako miejsca, gdzie można poznać historię Ziemi Puckiej.

 

 

 

 

 

Wystawa stała “Prawdziwie morskie – Dzieje Ziemi Puckiej”

 

Na wystawie zaprezentowane są dzieje stołecznego miasta Pucka na tle historii Kaszub Północnych tzw. Nordy. Ekspozycja obejmuje najważniejsze momenty dziejowe regionu od pradziejów aż po współczesność. Głównymi jej bohaterami są wyjątkowe zabytki ze zbiorów Muzeum otoczone bogatą ikonografią i oprawą plastyczną. Towarzyszą im multimedialne prezentacje, filmy i nagrania.

Wystawa powstała dzięki dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 

Katalog wystawy stałej- wersja pdf.

Katalog wystawy Prawdziwie morskie – dzieje Ziemi Puckiej

 

Wirtualny spacer po wystawie stalej znajduje się pod tym adresem:

https://muzeumpuck.wkraj.pl/html5/index.php?id=86194#/86195/

 

Logo Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu

 

Wnętrza mieszczańskie, secesja, koniec XIX w. – salon i sypialnia

 

Salon to reprezentacyjny pokój domu mieszczańskiego, który stał się najbardziej ewidentnym synonimem stylu życia towarzyskiego przełomu XIX i XX wieku. W tym czasie, na spotkaniach towarzyskich nie mogło zabraknąć muzyki, stąd na ekspozycji znalazły się takie przedmioty jak fisharmonia, gramofon na płyty oraz szafa grająca. Wnętrze jest przykładem charakterystycznej dla secesji wiedeńskiej lub niemieckiej zgeometryzowanej dekoracyjności.

 

Sypialnia to jedno z prywatnych części domu mieszczańskiego. Na jego wyposażeniu dwa zsunięte ze sobą łóżka, stolik pani domu – przybornik krawiecki, zestaw meblowy z umywalnią.

 

 

 

Ostatnie wejście na wystawy: na godzinę (60 minut) przed zamknięciem wystaw.

 

Oddział Muzeum Ziemi Puckiej „Kamienica Mieszczańska”

84-100 Puck, Stary Rynek 28

tel. 537 333 719