header

Lekcje muzealne

Zapraszamy nauczycieli i uczniów do udziału w warsztatach i lekcjach muzealnych – spotkaniach ze sztuką, historią i etnografią. Warsztaty i lekcje muzealne w ciekawy i przystępny sposób przybliżają dzieciom i młodzieży wybrane zagadnienia. Angażują uczniów poprzez zadania indywidualne i grupowe, kształtują umiejętność samodzielnego myślenia, rozwijają wyobraźnię oraz zachęcają do własnej twórczości.

 

Rezerwacja lekcji muzealnych: lekcje prowadzimy jedynie dla grup (nie większych niż 25 osób), które dokonały wcześniejszej rezerwacji. Rezerwacje przyjmujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 15:00 pod adresem e-mail: edukacja@muzeumpuck.pl

Czas trwania: 60 – 90 minut

Cena: koszt lekcji jest zależy od  wybranego tematu.   Opiekunowie grup są zwolnieni z opłat.

Miejsce lekcji: Muzeum Ziemi Puckiej – Oddział „Szpitalik”, ul. Wałowa 11, 84 – 100 Puck

Lekcje odbywają się od wtorku do piątku w godzinach 9:00 – 14:00

 

1. KASZUBSKI SIENKIEWICZ- ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ AUGUSTYNA NECLA

Podczas lekcji poznamy życiorys najpopularniejszego, kaszubskiego pisarza, który rozsławił  Nordę  na całą Polskę.  Zapoznamy się z jego baśniami, legendami i fragmentami powieści, które przesiąknięte kaszubską tradycją i kulturą, pozwolą nam przenieść się do minionego świata pełnego purtków, stolemów i morskich opowieści!

Cena: koszt lekcji to 7 zł od ucznia. Opiekunowie grup są zwolnieni z opłat

2. MAŁY MUZEALNIK

W trakcie zajęć poznamy podstawowe pojęcia, takie jak eksponat, zabytek, wystawa czasowa. Dowiemy się jak należy zachowywać się w muzeum oraz na czym polega praca muzealnika. Ponadto każdy z uczestników nauczy się prawidłowo opisywać przedmioty oraz wypełniać kartę muzealną. Wszyscy uczestniczy otrzymają także Dyplom ,,Młodego Muzealnika”.

Cena: koszt warsztatów to 7 zł od ucznia. Opiekunowie grup są zwolnieni z opłat.

3. DAWNE RZEMIOSŁO WIEJSKIE

Oferta skierowana jest do starszych uczniów szkół podstawowych. Na lekcji skupimy się na takich rzemiosłach jak kowalstwo, plecionkarstwo, czy bednarstwo. Dowiemy się jakich narzędzi i materiałów używali oraz jakie są różnice między stolarzem, bednarzem i cieślą. Zwiedzimy też pracownię kowala – kuźnię. Podczas zajęć dzieci stworzą koszyczki z papierowej wikliny.

Cena: koszt warsztatów to 8 zł od ucznia. Opiekunowie grup są zwolnieni z opłat.

4. SPOTKANIA Z HAFCIARKĄ W MUZEUM!

Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy zaprasza na spotkania z hafciarką. Spotkanie składać się będzie ze wstępu teoretycznego, pokazu technik rękodzielniczych, zaprezentowania wyrobów artystki oraz warsztatów. Oferta skierowana jest do przedszkoli, szkół podstawowych.

HAFT KASZUBSKI:
Brygida Hochschulz – hafciarka, twórczyni regionalna; haftem kaszubskim zajmuje się od 1978 roku; członkini Stowarzyszenia Twórców Ludowych
– wstęp teoretyczny  – pokaz wyrobów artystki  – warsztaty dostosowane do wieku uczestników

Rezerwacja spotkania: Warsztaty należy rezerwować z 2 tygodniowym wyprzedzeniem.  Rezerwacje przyjmujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 15:00 pod adresem e-mail: edukacja@muzeumpuck.pl

Cena: Koszt warsztatów to 10 zł od ucznia. Opiekunowie grup są zwolnieni z opłat.

5. JASTROWE ZWËCZI NA KASZËBACH

Co to takiego Jastrë? Dlaczego Płaczëbòg? Co miało przynieść obmycie się w strumyku w dzień Wielkiej Nocy? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź na lekcji poświęconej tradycyjnym kaszubskim zwyczajom wielkanocnym. Dodatkowo własnoręcznie wykonamy ozdoby wielkanocne, które udekorują nasze domy!

Cena: koszt lekcji to 7 zł od ucznia. Opiekunowie grup są zwolnieni z opłat.

6. ZABAWMY SIĘ JAK DAWNIEJ!

Podczas lekcji przeniesiemy się na podwórka naszych rodziców oraz dziadków. Zobaczymy, jak radzono sobie z nudą oraz jak przy odrobinie wyobraźni, kreatywności i co ciekawe: bez komputerów można świetnie się bawić. Poznamy tradycyjne kaszubskie gry i zabawy i zabawimy się jak dawniej!

Cena: koszt warsztatów to 7 zł od ucznia. Opiekunowie grup są zwolnieni z opłat.

7. JAK TO W SZKOLE BYŁO?

Zajęcia odbywają się w dawnej klasie, która stanowi część ekspozycji muzeum. Celem lekcji jest ukazanie warunków i sposobów nauczania w dawnej szkole, prezentacja dawnych przyborów szkolnych oraz opowiedzenie o roli nauczyciela w środowisku wiejskim. Przeniesiemy się do świata tornistrów, kałamarzy, oślich uszu, a dodatkową atrakcją będzie możliwość pisania gęsim piórem.

Cena: koszt warsztatów to 7 zł od ucznia. Opiekunowie grup są zwolnieni z opłat.

 

8. GWIŻDŻE, PODŁAŹNICZKI, GWIAZDOR – O ZWYCZAJACH BOŻONARODZENIOWYCH SŁÓW KILKA

W ramach zajęć poznamy dawne regionalne zwyczaje i obrzędy związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Zgłębimy tajniki świątecznej symboliki, dekoracji oraz tradycyjnych kaszubskich potraw wigilijnych. Zajęcia kończą się warsztatem dekoracji bożonarodzeniowych – tworzenie kartek bożonarodzeniowych oraz ozdób z kolorowego opłatka.

Cena: koszt lekcji to 8 zł od ucznia. Opiekunowie grup są zwolnieni z opłat.

 

9. SPOTKANIE Z DAWNĄ SZTUKĄ LUDOWĄ: MALARSTWO NA SZKLE

Lekcja poświęcona jest jednej z dziedzin dawnej sztuki ludowej, tj. malarstwu na szkle. Podczas zajęć obejrzymy obrazy malowane na szkle, zapoznamy się z ich główną tematyką, poznamy technikę ich wykonywania a następnie samemu spróbujemy swoich sił malując na szkle.

Cena: koszt lekcji to 10 zł od ucznia. Opiekunowie grup są zwolnieni z opłat.

 

 

 

10. WARSZTATY W NADOLU

Warsztaty realizowane są w maju i czerwcu w okresie wycieczek szkolnych.

Podczas warsztatów interaktywnych młody odbiorca pozna dawne, ginące rzemiosło oraz gospodarcze prace. Zajęcia podzielone są na dwa zasadnicze etapy, z których pierwszy poświęcony jest obróbce zboża. Uczniowie zdobywają wiedzę na temat kolejnych etapów postępowania ze zbożem od momentu orki aż do wypieku chleba. Finalnym efektem jest wypiek chleba w miejscowym piecu chlebowym. Druga część warsztatów poświęcona jest tkactwu ludowemu na Kaszubach. Dzieci poznają przede wszystkim proces powstania tkaniny od momentu pozyskania surowca aż do ostatecznego produktu. Efektem samodzielnej pracy dzieci są kolorowe pasiaki wykonane na ramkach tkackich.

Rezerwacja warsztatów: warsztaty prowadzimy dla grup (20 – 45 osób), które dokonały wcześniejszej rezerwacji. Rezerwacje przyjmujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 15:00 pod numerem telefonu +48 58 526 12 53

Czas trwania: ok. 2 godz. (początek zajęć o godz. 10.00)

Cena: 25 zł od ucznia. Opiekunowie grup są zwolnieni z opłat (1 na 15 uczestników)

Miejsce warsztatów: Muzeum Ziemi Puckiej – Oddział „Zagroda Gburska i Rybacka”, ul. Bałtycka 2, 84-250 Nadole

Warsztaty odbywają się maju i czerwcu.