header

Plakat utrzymany jest w niebieskich kolorach w centralnym miejscu znajduje się wstążka z motywem haftu kaszubskiego.

Plakat wystawy pt. 50 lat Muzeum Ziemi Puckiej 100 lat muzealnictwa na Ziemi Puckiej.

„50 lat Muzeum Ziemi Puckiej 100 lat Muzealnictwa na Ziemi Puckiej”

 

W 1970 r. powołano do życia placówkę pod nazwą Stacja Gromadzenia Dóbr Kultury i Upowszechniania Wiedzy o Regionie w Pucku (SGDKiUWoR). Jej kierownikiem została Elżbieta Lewandowska. W pierwszych latach istnienia udostępniono ekspozycję w „Szpitaliku”, a wraz ze wzrostem liczby zgromadzonych obiektów oraz badaniami naukowymi utworzono działy merytoryczne: etnograficzny (1974 r.), historyczny (1976 r.) i archeologiczny (1979 r.). Rozwój Stacji Wiedzy o Regionie, prowadzona praca naukowo – badawcza oraz oświatowa stały się przyczynkiem do przekształcenia w jednostkę muzealną. 28 maja 1980 r. powołano Muzeum Ziemi Puckiej. Podczas uroczystości jubileuszu 30. lecia Muzeum w 2000 r., nadano jednostce imię – Floriana Ceynowy.

 

Na wystawie pokazujemy pamiątki, zwłaszcza ze starszego okresu istnienia instytucji, te które zachowały się w zakamarkach muzealnych. Oprócz dokumentów o początkach Stacji, fotografii wykonanych w muzealnej pracowni fotograficznej, dawnych stempli, którymi podbijano dokumenty, kronik z wpisami odwiedzających muzeum turystów zachowała się również niezwykła szarfa. To ją przecinano, gdy oddawano do użytku pierwszy, muzealny obiekt: „Szpitalik” i pierwszą wystawę stałą.

 

Autorkami wystawy są Joanna Grochowska i Barbara Kos- Dąbrowska.

 

Wystawa jest dostępna dla zwiedzających w oddziale Szpitalik przy ulicy Wałowej 11 w Pucku od maja do października 2021 .

 

 

 

Plakat wystawy posida ciemnofioletowe tło, na którym znajduje się żółta żarówka, na dole po lewej stronie znajduje się zielona wtyczka a w prawym dolnym rogu siwe gniazdko elektryczne.

Plakat wystawy pt. Rzecz o prądzie elektrycznym i nie tylko

„Rzecz o prądzie elektrycznym i nie tylko”

Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez takich przedmiotów jak telefon komórkowy, laptop, pralka czy kuchenka. Otaczające nas urządzenia ułatwiają naszą pracę i skracają czas wykonywania wielu czynności. Przedmioty, z których tak chętnie korzystamy, powstały dzięki wytężonej pracy wynalazców i naukowców zgłębiających zjawisko elektryczności.

 

Przełom XIX i XX wieku był najobfitszym okresem wielkich odkryć naukowych, który pchnął świat na zupełnie nowe tory. Pojawienie się elektryczności zmieniło wygląd miast- na ulicach rozbłysły pierwsze latarnie, pojawiły się tramwaje, a na sklepowych witrynach zagościły neonowe reklamy. Zmiany było widać również w domowym zaciszu. Pomieszczenia coraz częściej oświetlano żarówkami, pojawiły się również zmechanizowane sprzęty ułatwiające prowadzenie gospodarstwa domowego.

 

XX wiek przyniósł ogromny postęp technologiczny. Do powszechnego użytku weszły lodówki, pralki, telefony, ale też radio i telewizja. Obecnie traktujemy wiele przedmiotów jako niezbędne w życiu każdego człowieka.

 

Na wystawie czasowej omawiamy podstawowe kwestie elektryczności np. czym jest prąd elektryczny, dlaczego żarówki świecą, do czego są nam potrzebne przewodniki, jak działają silniki elektryczne. Oprócz plansz tekstowych pokazujemy ewolucje wybranych przedmiotów codziennego użytku- pralki,odkurzacza, komputera, miksera, żelazka.

 

Autorką wystawy jest Kamila Tucholska.

 

Wystawa jest dostępna dla zwiedzających w oddziale Szpitalik przy ulicy Wałowej 11 w Pucku od maja do października 2021 .