header

  „Rybacy z Rozewia w obrazach Władysława Jarockiego

Plakat wystawy czasowej "Rybacy w obrazach Władysława Jarockiego"

Plakat wystawy czasowej „Rybacy w obrazach Władysława Jarockiego”

W twórczości Władysława Jarockiego (1879-1965) tematem przewodnim byli zwykli ludzie. Gdziekolwiek bywał w malarski sposób oddawał charakterystyczne cechy mieszkańców odwiedzanych zakątków: Kaukaz, Ukraina, Huculszczyzna, Podhale, Pomorze. Sporą część dorobku Jarockiego stanowią obrazy marynistyczne, prace poświęcone morzu i kaszubskim rybakom.

Wystawa czasowa prezentuje obrazy, szkice oraz miedzioryty, na których utrwaleni zostali niegdysiejsi mieszkańcy kaszubskiego wybrzeża.

Organizatorami wystawy są: Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie w Zakopanem, Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza, Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy. Partnerem jest Filharmonia Kaszubska w Wejherowie.

Wystawa jest dostępna dla zwiedzających w oddziale Szpitalik przy ulicy Wałowej 11 w Pucku w dniach 1- 26 października 2021 .

 

 

 

 

 

 

Plakat wystawy posida ciemnofioletowe tło, na którym znajduje się żółta żarówka, na dole po lewej stronie znajduje się zielona wtyczka a w prawym dolnym rogu siwe gniazdko elektryczne.

Plakat wystawy pt. Rzecz o prądzie elektrycznym i nie tylko

„Rzecz o prądzie elektrycznym i nie tylko”

Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez takich przedmiotów jak telefon komórkowy, laptop, pralka czy kuchenka. Otaczające nas urządzenia ułatwiają naszą pracę i skracają czas wykonywania wielu czynności. Przedmioty, z których tak chętnie korzystamy, powstały dzięki wytężonej pracy wynalazców i naukowców zgłębiających zjawisko elektryczności.

 

Przełom XIX i XX wieku był najobfitszym okresem wielkich odkryć naukowych, który pchnął świat na zupełnie nowe tory. Pojawienie się elektryczności zmieniło wygląd miast- na ulicach rozbłysły pierwsze latarnie, pojawiły się tramwaje, a na sklepowych witrynach zagościły neonowe reklamy. Zmiany było widać również w domowym zaciszu. Pomieszczenia coraz częściej oświetlano żarówkami, pojawiły się również zmechanizowane sprzęty ułatwiające prowadzenie gospodarstwa domowego.

 

XX wiek przyniósł ogromny postęp technologiczny. Do powszechnego użytku weszły lodówki, pralki, telefony, ale też radio i telewizja. Obecnie traktujemy wiele przedmiotów jako niezbędne w życiu każdego człowieka.

 

Na wystawie czasowej omawiamy podstawowe kwestie elektryczności np. czym jest prąd elektryczny, dlaczego żarówki świecą, do czego są nam potrzebne przewodniki, jak działają silniki elektryczne. Oprócz plansz tekstowych pokazujemy ewolucje wybranych przedmiotów codziennego użytku- pralki,odkurzacza, komputera, miksera, żelazka.

 

Autorką wystawy jest Kamila Tucholska.

 

Wystawa jest dostępna dla zwiedzających w oddziale Szpitalik przy ulicy Wałowej 11 w Pucku od maja do października 2021 .