header

Po lewej stronie fotografia generała Józefa Hallera, po prawej stronie tytuł wystawy, terminy dostępności wystawy do zwiedzania i miejsce . W prawym górnym rogu logo Muzeum Ziemi Puckiej, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Powiatu Puckiego.

Od 9 lutego 2022 w Muzeum Ziemi Puckiej w oddziale Szpitalik przy ulicy Wałowej 11 w Pucku będzie dostępna do zwiedzania wystawa czasowa pn. „Generał Józef Haller i jego żołnierze”. Na wystawie zaprezentowano unikatowe fotografie pochodzące ze zbiorów Archiwum Narodowego w Krakowie oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie. Zgromadzone zdjęcia przedstawiają czasy I wojny światowej- zobaczyć na nich można postaci żołnierzy i oficerów II Brygady Legionów Polskich, Błękitnej Armii oraz Armii Ochotniczej z 1920 roku. Całość dopełniają fotografie wykonane po 1945 roku, ukazujące generała J. Hallera i jego bliskich na emigracji.

 

Prezentacja wystawy jest jednym z przedsięwzięć realizowanych w ramach – dotowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego – projektu edukacyjnego Muzeum Niepodległości pt. „100 na 100” (sto projektów na stulecie odzyskania niepodległości). Idee przewodnie projektu to upowszechnianie wiedzy o odzyskaniu przez Polskę niepodległości w roku 1918 i ówczesnym kształtowaniu się jej granic oraz popularyzowanie postaw patriotycznych.

 

 

Wystawa  będzie dostępna w oddziale „Szpitalik, przy ulicy Wałowej 11 w Pucku od 9 lutego 2022.

 

 

Serdecznie zapraszamy