Księga pamiątkowa 100-lecia zaślubin Polski z morzem 1920–2020 to piękny historyczny album z bogatą ikonografią i wieloma interesującymi fotografiami archiwalnymi (niemal 500 fotografii i dokumentów). Początkowo zabiera czytelników do międzywojennej Polski. Autorzy przedstawiają przejęcie Pomorza i marsz nad Bałtyk, a uczestnicy zaślubin dokonanych przez generała Józefa Hallera 10 lutego 1920 roku w Pucku opisują je z perspektywy świadków. Księga zawiera wspomnienia m.in. dowódcy Frontu Pomorskiego, przedstawicieli jego sztabu, członków delegacji rządowej, kaszubskich działaczy społecznych i politycznych, pisarzy, dziennikarzy, publicystów.
Z podróży w dwudziestolecie międzywojenne album powoli przenosi czytelników w nowsze czasy. Pokazuje obchody rocznic zaślubin, inspirowaną tym wydarzeniem działalność artystyczną oraz lokalne przedsięwzięcia społeczne kultywujące pamięć o zaślubinach Polski z morzem.
Księgę wieńczy obszerna fotorelacja z obchodów 100. rocznicy zaślubin. Jubileusz świętowano bardzo uroczyście, gdyż rok 2020 został ustanowiony przez Senat RP „Rokiem Zaślubin Polski z Morzem w Pucku”. W wielu miejscowościach odbyły się konferencje, wystawy, rekonstrukcje, koncerty i różne ciekawe inicjatywy upamiętniające symboliczny powrót nad Bałtyk – wszystkie znalazły się na kartach tego albumu.
Album powstał dzięki pomocy i życzliwości:
Samorządu Województwa Pomorskiego, Gminy Miasta Puck, Starostwa Powiatowego w Pucku, Gminy Władysławowo, Gminy Puck, Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck, Gminy Miasta Wejherowa, Starostwa Powiatowego w Wejherowie, Firmy MerCo Sp. z o.o. z Gdańska, Firmy Necfish Neclowie z Synami, Stowarzyszenia Rozwoju Władysławowa, Stowarzyszenia Dziedzictwa Pomorza im. Bogusława X oraz prof. dr. hab. Juliana Auleytnera.
Wydawcy: Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku i Wydawnictwo BiT Beata Żmuda – Trzebiatowska
Od 9 lutego będzie można zakupić publikację w oddziałach Muzeum Ziemi Puckiej: Szpitalik, Kamienica Mieszczańska oraz Hallerówka.