header

Wydarzenie "Kobieta kobietom" w Muzeum

Plakat wydarzenia

Muzeum Ziemi Puckiej serdecznie zaprasza na wydarzenie ”Kobieta kobietom” 8 marca 2022 roku o godzinie 17:00 do oddziału „Szpitalik” przy ulicy Wałowej 11. Gościem specjalnym będzie dr Magdalena Sacha, tłumaczka i autorka, która w imieniu Louise von Krockow opowie nam o oświeceniowej wizji edukacji panien różnych stanów. Podczas spotkania będziemy odczytywać fragmenty „Cichej wielkości” i dyskutować. Zapoznamy się również z publikacją „Edukacja kobiet na Pomorzu Gdańskim w początkach XIX wieku. Działalność Louise von Krockow”.

 

Wstęp wolny! Zapraszamy!

 

Publikacja „Edukacja kobiet na Pomorzu Gdańskim w początkach XIX wieku. Działalność Louise von Krockow” składa się z trzech tomów:
1) reprintu oryginalnego wydania Rath und That zu einem guten Werke z 1800 r., przechowywanego w Bibliotece PAN w Gdańsku,
2) tłumaczenia książki na język polski z naukowym komentarzem edytorskim Magdaleny Sachy Radą i czynem ku dobremu dziełu,
3) opracowania pt. Cicha Wielkość / Stille Größe Louise von Krockow (1749-1803) i jej wizja kobiecej edukacji w dwóch językach, polskim i niemieckim.

Wydawca: Gdańska Galeria Miejska
Współwydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego

 

„Hrabina Louise von Krockow (1749-1803) to fascynująca do dziś przedstawicielka czasów Oświecenia, znana wszystkim, których wanoga zawiodła na Nordę, do zamku i Muzeum Regionalnego w Krokowej. Wydawca jej traktatu pedagogicznego uwiecznił ją jako „cichą wielkość”. Po ponad dwustu latach Louise von Krockow nadal może nas inspirować jako silna, ciekawa postać kobieca swojej epoki: „amazonka na koniu”, inicjatorka przebudowy zamku, twórczyni parku w Krokowej, matka siedmiorga dzieci, dwukrotna mężatka (przy czym drugi mąż był młodszy o 27 lat…),  a także – a może przede wszystkim – jako dramatopisarka, epistolografka i autorka projektu edukacji dziewcząt, ówcześnie w zasadzie nieistniejącej.

 

Niniejsza publikacja opiera się właśnie na projekcie szkoły dla osieroconych i zubożałych dziewcząt, który Louise von Krockow opublikowała w 1800 r. w Królewcu. Pierwszy tom to reprint tegoż wydania, zaś drugi tom stanowi tłumaczenie traktatu na język polski. W trzecim tomie opisuję postać oświeceniowej Autorki w kręgu jej rodziny, przyjaciół i intelektualnych inspiracji. Ze wzruszeniem myślę o tym, że wiele lat temu w gdańskiej Bibliotece PAN rozcinałam karty jej książki, a dziś mogę podzielić się z Czytelniczkami i Czytelnikami barwną her-storią o mieszkance naszych pomorskich stron.”

 

Magdalena Sacha

(źródło: https://www.ggm.gda.pl/pl,0,0,2562,Urodziny_hrabiny_Louise_von_Krockow,0,0,index.php)