header

Plakat wystawy Szmacik- tkactwo w duchu zero waste. NA środku znajduje się logo Muzeum Ziemi Puckiej i Starostwa Powiatowego w Pucku

Dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy Barbara Kos-Dąbrowska serdecznie zaprasza w Światowym Dniu Recylingu na otwarcie wystawy czasowej pn. „Szmaciak- tkactwo w duchu zero waste”. Otwarcie wystawy odbędzie się 18 marca 2022 r. (piątek) o godzinie 17:00 w oddziale Muzeum – „Szpitalik” przy ulicy Wałowej 11 w Pucku.

 

„Tkactwo jest zaawansowaną odmianą techniki wyplatania. Tę umiejętność człowiek wykorzystywał już w najodleglejszych czasach. Tkactwo zaspokajało podstawowe potrzeby człowieka zapewniając mu odzież oraz tkaniny użytkowe i było jednym z najpospolitszym zajęć rękodzielniczych. W wyniku nieuchronności zachodzących przemian cywilizacyjnych rzemiosło to stanęło na krawędzi zapomnienia. Tkaniny przemysłowe, ich powszechność, taniość nie dały szansy tradycyjnemu, czasochłonnemu procesowi wytwarzania. Zatem to wiejskie, chałupnicze rzemiosło mogło pójść w całkowite zapomnienie. A jednak nić osnowy nie została definitywnie przerwana. Tkactwo powróciło, jako modne rękodzieło pasujące do współczesnego świata nastawionego na ekologiczne podejście do życia. Dawny, barwny szmaciak utkany na krosnach z resztek i odpadów poprodukcyjnych stał się przykładem nowoczesnego, wyważonego designu. ”

 

Fragment tekstu z wystawy „Szmaciak- tkactwo w duchu zero waste”.

 

Autorkami wystawy są pracowniczki Muzeum – kustoszki Joanna Grochowska i Kamila Tucholska

 

Serdecznie zapraszamy!