Czarno-biała fotografia przedstawijąca Święto Konstytucji 3 Maja na puckim rynku, Puck, 1927 r.,

Fot. 1 Święto Konstytucji 3 Maja na puckim rynku, Puck, 1927 r., fotografia, nr. inw. MP/1111/H.

Autor: fotograf nieznany,

Czas i miejsce powstanie: 1927 r., Puck

Technika, materiał: fotografia, odbitka na papierze fotograficznym

Wymiary: wys. 11,3 cm x szer. 15,7 cm

Nr inw. MP/1111/H

W maju przypada jedno z najważniejszych świąt narodowych Polaków – Święto Konstytucji 3 Maja. Obchodzimy je na pamiątkę przyjęcia w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji. Doniosłość wydarzenia spowodowała, że w II RP uroczystości rocznicowe podniesiono do rangi święta narodowego. Nastąpiło to 29 kwietnia 1919 r. kiedy Sejm Ustawodawczy ustanowił rocznicę Konstytucji majowej „jako uroczyste święto po wieczne czasy”. Od tego momentu obchody rocznicowe nabrały oficjalnego charakteru i realizowane były w bardzo uroczystej oprawie. Przygotowywały je zarówno władze centralne, jak i lokalne. Również w Pucku organizowano rokrocznie przedsięwzięcia przypominające pamiętne wydarzenia z 1791 r. Z tej okazji odprawiano msze św. w intencjach za Ojczyznę, przygotowywano okolicznościowe akademie, przemarsze, zbiórki, a samo miasto dekorowano w barwy narodowe. Świadectwem tamtych wydarzeń są zachowane wycinki prasowe opisujące przebieg uroczystości, a przede wszystkim fotografie, na których utrwalono świąteczną atmosferę miasta. W Muzeum Ziemi Puckiej zachowało się kilka fotografii z obchodów rocznicowych okresu międzywojennego. Wśród nich są dwa zdjęcia datowane na 1927 r. Obie fotografie o nr. inw. MP/1111/H oraz MZP-H-4520 trafiły do zbiorów w formie darów prywatnych osób odpowiednio w 1990 r. i 2016 r. Uchwycono na nich część uroczystości, które miały miejsce na płycie rynku puckiego. Na pierwszej fotografii widać zgromadzone oddziały stacjonujących w mieście wojsk lotnictwa morskiego i marynarki wojennej, poczty sztandarowe towarzystw i organizacji społecznych, przedstawicieli urzędów, uczniów puckich szkół, a także licznie zgromadzonych mieszkańców. Uwagę zwraca też wystrój kamienic z powiewającymi flagami oraz wklejonymi w okna plakatami patriotycznymi. Na zdjęciu utrwalono moment składania raportu ówczesnemu staroście morskiemu gen. Mariuszowi Zaruskiemu. Druga z fotografii przedstawia defiladę pocztów sztandarowych przed władzami samorządowymi i wojskowymi.

Święto Konstytucji 3 Maja 1927 r. w Pucku było, jak wspomina korespondent „Słowa Pomorskiego” obchodzone „nadzwyczaj uroczyście”, a miasto „przybrane w odświętne szaty, ożywione tłumami wyległych na ulice mieszkańców, sprawiało wygląd radosny i wesoły”. Uroczystości rozpoczęto mszą św. w farnym kościele, podczas której do licznie zgromadzonych wiernych patriotyczne kazanie wygłosił ks. proboszcz Edmund Fittkau. W nabożeństwie wzięli udział m.in. starosta morski gen. Mariusz Zaruski, burmistrz Pucka Stanisław Kamski, dowódca Morskiego Dywizjonu Lotniczego kmdr Karol Trzasko-Durski, inspektor szkolny Bronisław Górny, lekarz powiatowy dr Ludwik Zieleziński. Po mszy św. obchody przeniosły się na rynek pucki. Tam miał miejsce przegląd oddziałów wojskowych oraz organizacji i towarzystw, a następnie okolicznościowe przemówienie wygłoszone przez starostę morskiego. Oficjalną część obchodów zakończyła defilada wojska oraz pocztów sztandarowych. W godzinach popołudniowych odbyły się dodatkowe imprezy w postaci zawodów sportowych i gier zorganizowanych na boisku miejscowego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” oraz patriotyczna wieczornica w sali Domu Kuracyjnego z wykładem dr. Adama Zagórowskiego na temat historii i znaczenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości zakończyło przedstawienie pt.: ”Orlęta” w wykonaniu aktorów puckiego teatru amatorskiego. Ostatnim akcentem obchodów była zorganizowana dla mieszkańców zabawa taneczna.

Opracowanie: B. Kos-Dąbrowska