header

Makata ścienna

autor: nieznany

ostatnie miejsce występowania: Karwia

czas powstania: lata50-60. XX w.

materiał, technika: tkanina, len, farby, drewno, metal, malowanie

wymiary: 167,5×73 cm

nr inw. MZP-E- 4333

 

W 1608 roku papież Paweł V zezwolił  obchodzić święto aniołów w pierwszy dzień zwykły po św. Michale, którego dzień przypada na 29 września.  Na stałe do kalendarza świąt liturgicznych święto Aniołów Stróżów wprowadził  papież Klemens X w 1670 roku i ustanowiony na 2 października.

Najczęstsze przedstawienie religijne Anioła Stróża to kompozycja przedstawiająca anielską postać, który towarzyszy dzieciom przechodzącym nad górskim, rwącym potokiem.

W zbiorach muzeum znajduje się ciekawy obiekt idealnie pasujący do tego święta. Jest to makata ścienna wykonana z lnianego, grubego płótna na planie prostokąta z przybitą listwą drewnianą do górnego, dłuższego boku. Krawędzie tkaniny pozostawiono bez obszycia. Na całej jej powierzchni wykonano dekorację malowaną farbami.  Dwie klęczące postacie aniołów w otoczeniu roślinności, a centralnie umieszczone promieniujące serce. Nad scenką odręczny napis: Aniele Stróżu Mój.

Tego typu dekoracje ścienne zawieszano we wnętrzach izb, na ścianach w miejscu, gdzie najczęściej przysuwano łóżko. Nie tylko ocieplały one ścianę i zabezpieczały śpiącego przed chłodem, dodatkowo chroniły ściany przed wytarciem. Jednak ich głównym zadaniem była funkcja dekoracyjna, a w przypadku tej makaty również religijna. Przy takiej ilustracji modlitwa nabierała nowego wymiaru:

 

Aniele Boży, Stróżu mój,

Ty zawsze przy mnie stój.

Rano, w wieczór, w dzień i w nocy

Bądź mi zawsze ku pomocy.

Strzeż duszy i ciała mego

I doprowadź mnie do żywota wiecznego.

Amen.

 

Opracowała: J. Grochowska

 

Fot. 1 Makata ścienna – Aniele Stróżu Mój, lata 50-60. XX w., nr inw. MZP-E-4333.