Makata ścienna
autor: nieznany
ostatnie miejsce występowania: Karwia
czas powstania: lata50-60. XX w.
materiał, technika: tkanina, len, farby, drewno, metal, malowanie
wymiary: 167,5×73 cm
nr inw. MZP-E- 4333
W 1608 roku papież Paweł V zezwolił obchodzić święto aniołów w pierwszy dzień zwykły po św. Michale, którego dzień przypada na 29 września. Na stałe do kalendarza świąt liturgicznych święto Aniołów Stróżów wprowadził papież Klemens X w 1670 roku i ustanowiony na 2 października.
Najczęstsze przedstawienie religijne Anioła Stróża to kompozycja przedstawiająca anielską postać, który towarzyszy dzieciom przechodzącym nad górskim, rwącym potokiem.
W zbiorach muzeum znajduje się ciekawy obiekt idealnie pasujący do tego święta. Jest to makata ścienna wykonana z lnianego, grubego płótna na planie prostokąta z przybitą listwą drewnianą do górnego, dłuższego boku. Krawędzie tkaniny pozostawiono bez obszycia. Na całej jej powierzchni wykonano dekorację malowaną farbami. Dwie klęczące postacie aniołów w otoczeniu roślinności, a centralnie umieszczone promieniujące serce. Nad scenką odręczny napis: Aniele Stróżu Mój.
Tego typu dekoracje ścienne zawieszano we wnętrzach izb, na ścianach w miejscu, gdzie najczęściej przysuwano łóżko. Nie tylko ocieplały one ścianę i zabezpieczały śpiącego przed chłodem, dodatkowo chroniły ściany przed wytarciem. Jednak ich głównym zadaniem była funkcja dekoracyjna, a w przypadku tej makaty również religijna. Przy takiej ilustracji modlitwa nabierała nowego wymiaru:
Aniele Boży, Stróżu mój,
Ty zawsze przy mnie stój.
Rano, w wieczór, w dzień i w nocy
Bądź mi zawsze ku pomocy.
Strzeż duszy i ciała mego
I doprowadź mnie do żywota wiecznego.
Amen.
Opracowała: J. Grochowska