13 grudnia 2022 roku w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pucku odbyła się 30 edycja konkursu recytatorskiego mowy kaszubskiej „Bë nie zabëc mòwë starków” imienia Jana Drzeżdżona. Realizacja konkursu była możliwa dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Konkurs otworzyła Naczelnik Wydziału Edukacja Starostwa Powiatowego w Pucku- Pani Iwona Domachowska, Dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej – Pani Barbara Kos -Dąbrowska oraz Dyrektor PCKZiU – Pan Kazimierz Czernicki.

W konkursie wzięło udział 26 recytatorów z 11 szkół powiatu puckiego w 4 kategoriach wiekowych. Występy recytatorów oceniało Jury w składzie: Roman Drzeżdżon (Muzeum Ziemi Puckiej)przewodniczący komisji,  Adam Hebel (pisarz kaszubski, kabareciarz), Agata Grenwald (Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie).

Zwycięzcy i wyróżnieni otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, upominki książkowe oraz pamiątkowe buttony.

Najlepsze utwory wybrane przez Jury zostaną opublikowane w dodatku literackim „Stegna” miesięcznika „Pomerania”.

Serdecznie podziękowania kierujemy do Dyrekcji Powiatowego Centrum Kształcenia i Zawodowego w Pucku za możliwość zrealizowania konkursu, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej za wsparcie merytoryczne, Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego za obdarowanie uczestników upominkami.

Organizatorem konkursu było Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy oraz Starostwo Powiatowe w Pucku.

Patronem medialnym wydarzenia było Radio Kaszëbë oraz miesięcznik Pomerania.

Konkurs został zrealizowany dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wyniki konkursu:

Kategoria  klas 1- 3 szkoły podstawowej:

1 miejsce – Antoni Bubolc (Szkoła Podstawowa w Starzynie)

2 miejsce –  Małgorzata Rumpca (Szkoła Podstawowa w Leśniewie)

3 miejsce Kalina Guzik (Szkoła Podstawowa w  Jastrzębiej Górze)

Wyróżnienie Kacper Kownatke (Szkoła Podstawowa w Werblinii)

Kategoria klas 4- 6 szkoły podstawowej:

1 miejsce Nikodem Zinkel (Szkoła Podstawowa w Starzynie)

2 miejsce –  Magdalena Szmyt (Szkoła Podstawowa w Połczynie)

3 miejsce Patryk Joksz (Szkoła Podstawowa nr 2 we Władysławowie)

Wyróżnienie Szymon Renusz (Szkoła Podstawowa w Strzelnie)

Kategoria klas 7- 8 szkoły podstawowej:

1 miejsce –  Urszula Dybała (Szkoła Podstawowa w Jastrzębiej Górze)

2 miejsce Julia Lietzau (Szkoła Podstawowa w Połczynie)

3 miejsce – Nina Chomicka (Szkoła Podstawowa nr 2 we Władysławowie)

Wyróżnienie – Amelia Czech (Szkoła Podstawowa w Leśniewie)

Kategoria ,,mistrzowska”:

1miejsce –  Jarosław Bisewski (Szkoła Podstawowa w Jastrzębiej Górze)

2 miejsce Bartosz Bisewski (Szkoła Podstawowa w Jastrzębiej Górze)

3 miejsce Nadia Joachimiak- Szpinda (1 Liceum Ogólnokształcące w Pucku)

Nagrodę imienia Jana Drzeżdżona za najlepszy utwór własny zdobył Nikodem Zinkel ze Szkoły Podstawowej w Starzynie.

Nagrodę dla najlepszej szkoły otrzymała Szkoła Podstawowa w Jastrzębiej Górze.

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!

Galeria zdjęć (fot. Kamila Tucholska):