header

Zapraszamy na otwarcie nowej wystawy czasowej pn. Rzeźbiona dłutem Leona Golli historia kaszubskich rybaków w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin artysty.

czas: czwartek 19 października 2023 roku, godz. 16.00

miejsce: „Szpitalik” – oddział Muzeum Ziemi Puckiej, ul. Wałowa 11, Puck

 

Kim był Leon Golla?
Był przede wszystkim rybakiem, człowiekiem stąd, z tej ziemi, z Nordy. Urodził się 13 sierpnia 1923 roku w Wielkiej Wsi – rybackiej wiosce, w czasie, gdy zaczęło wokół niej rosnąć nowoczesne letnisko. Urodził się w czasie, gdy gen. Józef Haller budował swoją willę letniskową, a letnicy zajmowali kolejne kwatery. Urodził się w czasie, gdy większość otaczających go ludzi zajmowała się rybaczeniem i rolnictwem. W takim świecie właśnie urodził się Leon.
W latach 50.XX wieku Leon Golla – rzeźbiarz ludowy, amator, samouk – został odkryty. Jego nieprofesjonalna, ale bardzo sugestywna sztuka została dostrzeżona. W 1957 roku w Helu odbyła się pierwsza wystawa jego prac, a o nim napisano: Białe piaski nadmorskie wydały swego rybackiego artystę […].
Leon Golla rybacką tradycję swego rodu zamienił na sztukę, ale taką, która garściami czerpie z przeszłości. Przekazał ją następnie swoim potomkom: synowi Piotrowi, który tak jak ojciec rzeźbi w lipowym drewnie, synowi Zbigniewowi – twórcy modeli kutrów i okrętów, oraz wnukowi Rafałowi – rzeźbiarzowi. I tak dawny rybacki świat trwa – dzięki dłutom Leona Golli.
Dziś prace L. Golli można znaleźć w pomorskich muzeach, m.in.: w Gdańsku i Toruniu. Jednak ich największy zbiór prezentowany jest obecnie w oddziale Muzeum Ziemi Puckiej – „Hallerówka” we Władysławowie. Łączy on dwie kolekcje – muzealną i Gminy Władysławowo.

 

Na wystawie zaprezentowane zostaną eksponaty ze zbiorów:
Gminy Władysławowo,
Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu,
Muzeum Narodowego w Gdańsku,
Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy
oraz kolekcji prywatnych.

 

Wystawa powstała ze środków pozyskanych od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Wspieranie Działań Muzealnych 2023oraz z dotacji Powiatu Puckiego i Gminy Władysławowo.

 

Kurator: Joanna Grochowska

Autorzy tekstów: Joanna Grochowska, Barbara Kos-Dąbrowska, Kamila Tucholska

Tłumaczenie – j. angielski: Kamila Tucholska

Tłumaczenie – j. kaszubski: Roman Drzeżdżon

Edukacja: Kamila Tucholska, Roman Drzeżdżon

Koordynacja wystawy: Joanna Grochowska

Obsługa techniczna wystawy i montaż eksponatów: Joanna Grochowska, Roman Drzeżdżon, Piotr Ladach

Projekt graficzny i scenografia: Barbara i Aleksander Widyńscy

Realizacja i montaż: Rysunek

 

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”

 

 

Organizator: Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy

Współorganizatorzy: Starostwo Powiatowe w Pucku, Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Ziemi Puckiej, Gmina Władysławowo, Lokalna Organizacja Turystyczna Kaszuby Północne

Partnerzy medialni: Nadmorski24.pl Telewizja TTM, NordaFM, Radio Kaszebe