Wystawa czasowa pn. ŻETONY FOLWARCZNE PÓŁNOCNYCH KASZUB powstała z inicjatywy grupy „Historia spod mchu. Gmina Puck i Okolice” i jest prezentacją kolekcji prywatnych Mariusza Barcza i Leszka Ciechomskiego. Wystawę przygotowano z okazji 104. Rocznicy ZAŚLUBIN POLSKI Z MORZEM.

Żetony folwarczne są ciekawym obiektem kolekcjonerskim. Trafiają się pasjonatom historii często przypadkowo, odkrywane przez archeologów i poszukiwaczy podczas przeszukiwania okolic folwarków i dawnych majątków ziemskich.  Są namacalnym dowodem zjawisk gospodarczych i ekonomicznych na przestrzenie wieków. Najstarsze znane żetony pochodzą nawet z XVI w., a najmłodsze z pierwszej połowy XX w. Były wykonywane z różnych materiałów, niekiedy ze skór, drewna, a najczęściej z metali. Nie miały wartości kruszcowej, a jedynie nominalną w wąskim zakresie jednego systemu gospodarczego, jakim był emitujący monetę majątek ziemski. Zadaniem tego „pieniążka” było zamknąć obieg pieniężny w ramach danego gospodarstwa  w myśl zasady– tu zarobiony, tu zostawał wydany.

W prezentowanej kolekcji zobaczymy pieniądze dominalne wykorzystywane w posiadłościach z terenu Kaszub Północnych.

Czas trwania wystawy:  9.02-15.03.2024

Miejsce wystawy: Muzeum Ziemi Puckiej, oddział „Szpitalik”, ul. Wałowa 11, Puck

Wernisaż: 09.02.2024 r., godz. 12.00

Organizatorzy: Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy, Grupa Historia spod mchu. Gmina Puck i okolice, Biblioteka Publiczna Gminy Kosakowo im. Augustyna Necla, Historyczne Pomorze.

Partnerzy: Starostwo Powiatowe w Pucku, Muzeum Obrony Wybrzeża, deska elewacyjna WOLSZON, Zakład Fotograficzno – Reklamowy Krystyna & Amadeusz Walke, Oltrans, Hewelt Deweloper, Friton Catering, Formela Grupa Inżynieryjna

Patronat medialny: Bałtycka TV, Dziennik Pucki, Radio Norda FM, Nadmorski24.pl