header

Starosta Powiatu Puckiego Jarosław Białk oraz dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej Barbara Kos-Dąbrowska zapraszają serdecznie na spotkanie promocyjne reprintu publikacji autorstwa Bolesława Ślaskiego pt.: „Materjały i przyczynki do dziejów nadmorskiego miasta Pucka oraz dawnej ziemi Puckiej”.
Spotkanie odbędzie się tradycyjnie w oddziale Muzeum Ziemi Puckiej „Szpitalik” przy ul. Wałowej 11 w Pucku, we wtorek 26 marca, o godz. 17.00. Na spotkaniu dowiemy się, dlaczego w 1916 r. Bolesław Ślaski – prawnik i językoznawca postanowił przestudiować dzieje Pomorza i zainteresował się szerzej właśnie Nordą.

 

Zapraszamy do udziału w spotkaniu. Będzie bowiem możliwość nabycia publikacji. Reprint tego opracowania może być idealnym prezentem w koszyczku każdego pomorskiego zajączka.

 

Odpowiedzialni za wydanie są: Gdański Kantor Wydawniczy oraz Wydawnictwo BiT.
Partnerami są: Powiat Pucki i Muzeum Ziemi Puckiej

 

ze wstępu:

„Prawnik i językoznawca Bolesław Ślaski publikował jeszcze przed pierwszą wojną światową, a potem w okresie międzywojennym. Przez cały ten czas zajmowała go historia Pomorza i język jego mieszkańców. […] Fundamentalnym zagadnieniem w twórczości Ślaskiego były jednak dzieje polskiego „nadmorza”. Podjął się nawet ważnej próby opracowania historii Pucka i okolic, jak sam to określił: „lokalnej historii Prus Królewskich, owej dawnej prowincji Rzeczypospolitej, zbyt zaniedbywanej przez naszych zawodowych dziejopisów”. Tak powstała książka Materjały i przyczynki do dziejów nadmorskiego miasta Pucka oraz dawnej ziemi Puckiej. […] W książce znalazły się licznie przywołane źródła archiwalne z okresu od XIII do XVIII wieku, między innymi przywileje, lustracje, jurysdykcje, wyimki z ksiąg sądowych, fragmenty akt darowizn i nadań. Ciekawy jest także przedstawiony tu rys historyczny Pucka i Wejherowa oraz wybranych wsi nadmorskich.”