Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy zaprasza na wernisaż nietypowej wystawy muzealnej. Będzie to bowiem przedpremierowy pokaz projektu zrealizowanego w 2024 r. pt. Wirtualne Muzeum Rybackie Józefa Budzisza.
Wirtualne Muzeum Rybackie Józefa Budzisza jest inicjatywą mającą na celu przybliżyć sylwetkę zasłużonej dla kultywowania rybołówstwa tradycyjnego, osoby puckiego rybaka Józefa Budzisza, oraz ocalić od zapomnienia jego dzieło. W tym celu została stworzona wirtualna przestrzeń, która ma stać się miejscem, w którym każdy niezależnie od miejsca pobytu będzie mógł obejrzeć, poznać i docenić pasję Budzisza. Muzeum Ziemi Puckiej, które obecnie nie dysponuje miejscem, w którym mogłoby na stałe eksponować „budziszową” kolekcję postanowiło wykorzystać przestrzeń wirtualną, która daje szansę na szerszą popularyzację. Na realizację tego projektu Muzeum uzyskało w 2024 roku z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotację w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych” na organizację wystaw wirtualnych.
Partnerami tej realizacji byli: Powiat Pucki, Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Ziemi Puckiej oraz Lokalna Organizacja Turystyczna Północne Kaszuby.
Zatem zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcieliby by obejrzeć wirtualną wystawę w większym gronie na jej wernisaż. Ten odbędzie się 28 listopada 2024 roku, o godz. 17.00 w „Szpitaliku” , ul. Wałowa 11, Puck.
Klika słów o…
W latach 50. XX wieku nie było w Pucku żadnej instytucji o charakterze muzealnym. Prekursorem na tym polu był kaszubski rybak, Józef Budzisz, który w swoim domu zorganizował wystawę rybacką. Bardzo szybko miejsce to, zwane Małym Muzeum Rybackim w Pucku,Izbą Rybacką w Pucku lub Muzealnymi Zbiorami Rybackimi, stało się jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych miasta. Ściągało do Pucka zaciekawionych dawnym rzemiosłem rybackim turystów oraz było stałym punktem zwiedzania dla kolonijnych i szkolnych wycieczek. Rybackie zbiory Budzisza stanowiły istotny wkład w propagowanie kultury i tradycji kaszubskiego rybołówstwa. Niestety, w latach 90. XX wieku, po śmierci założyciela, Muzeum Rybackie przestało istnieć. W 2019 roku część eksponatów, dzięki uprzejmości rodziny, trafiła do zbiorów Muzeum Ziemi Puckiej.