Morski Powiat Pucki na dawnych pocztówkach z lat 1898-1944
Informujemy, że Muzeum Ziemi Puckiej otrzymało dofinansowanie na zakup kolekcji kart pocztowych –Morski Powiat Pucki na dawnych pocztówkach z lat 1898-1944.
Projekt przewiduje zakup kolekcji 200 kart pocztowych ukazujących przemiany krajobrazowe w regionie Ziemi Puckiej, urbanistyczno-architektoniczne założenia miejskie i wiejskie, zmiany dotyczące infrastruktury morskiej oraz komunikacyjnej. Część pocztówek dokumentuje również życie i pracę nordowych rybaków kaszubskich.
W ramach zadania zostanie także przygotowana wystawa czasowa prezentująca kolekcję.
Zakup dofinansowano ze środków programu Rozbudowa zbiorów muzealnych – program własny Narodowego Instytutu Muzeów – 2024 pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W ramach projektu zakupiono kolekcję 200 kart pocztowych od Wernera Grabe. Kolekcja ta obrazuje i ilustruje widoki z terenu Kaszub Północnych. Większość z nich przedstawia Półwysep Helski, miasto Puck, Hel oraz Jasne Wybrzeże. Cały zbiór można podzielić na kilka tematów wiodących. Jedną grupę stanowią karty przedstawiające morskie Kaszuby, a także Kaszubów Nordowych w polskim malarstwie, grafice czy rysunku ujętych w odchodzącym w przeszłość codziennym środowisku, regionalnym pejzażu, wśród charakterystycznych zajęć czy scen rodzajowych. Bliska tej tematyce jest grupa pocztówek fotograficznych dokumentujących życie i pracę nordowych rybaków kaszubskich w tym ubiór, łodzie i sprzęt połowowy, techniki rybaczenia, małą architekturę przetwórczą. Inne z pocztówek dokumentują postępujące z czasem przemiany architektoniczno-urbanistyczne w poszczególnych miejscowościach, w tym szczególnie zanik tradycyjnej zabudowy rybackiej na rzecz nowych budynków murowanych. W ten temat wpisują się również zmiany dotyczące infrastruktury morskiej czy komunikacyjnej (porty, latarnie morskie, kolej, drogi). Dzięki tym kartom istnieje możliwość prześledzenia przemian poszczególnych miejsc w czasie – od okresu pruskiego do wybuch II wojny światowej. Są doskonałym materiałem porównawczym do istniejącego obecnie krajobrazu. Ostatnią grupę kart tworzą pocztówki dokumentujące rozwój turystyki w nadmorskim pasie Ziemi Puckiej, szczególnie w okresie międzywojennym. Wyjątkowość kolekcji polega także na zamieszczonych na części kart korespondencjach niosących za sobą wiele informacji obyczajowych, okolicznościowych, wirników pocztowych, przykładów stempli miejscowych urzędów i oddziałów pocztowych. Kilka z pocztówek dokumentuje też niezwykły okres przejścia z okresu pruskiego do czasów odrodzonej II RP (karty wydane przed 1918 r. ale wysłane już w II RP, karty pruskie z polskimi napisami) lub z II RP do okresu okupacji hitlerowskiej.
W ramach zadania została przygotowana wystawa czasowa prezentująca kolekcję.