header

W tym roku zaszczyt organizacji jubileuszowej, bo piętnastej Konferencji Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego przypadł naszemu Muzeum. Organizacja wydarzenia takiej rangi była nie lada wyzwaniem w czasach pandemii, dlatego też zdecydowaliśmy się, że konferencja będzie mieć charakter zamknięty.

 

Konferencje odbywają się cyklicznie co dwa lata począwszy od roku 1994, na których gromadzą muzealników, historyków, archeologów, przedstawicieli stowarzyszeń i fundacji oraz działaczy społecznych z całego kraju. Spotkania te są okazją do zaprezentowania najnowszych wyników badań, wymiany doświadczeń. Konferencje kończą się wydawnictwami naukowymi.

 

Podczas tegorocznej edycji konferencji zorganizowanej w dniach 24- 25 czerwca przez Muzeum Ziemi Puckiej i Narodowe Muzeum Morskie na terenie Harcerskiego Ośrodka Morskiego spotkało się ponad 30 prelegentów. Konferencja została podzielona na sześć bloków tematycznych.

 

Uczestnicy konferencji wzięli również udział w Sobótce w Jastarni oraz w Morskiej Pielgrzymce Rybackiej.

 

Uroczystego otwarcia XV Konferencji Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego dokonali Dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej  Mirosław Kuklik, Dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego dr Robert Domżał i burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska. Uroczystości zaszczycił również swoją obecnością burmistrz Jastarni Tyberiusz Narkowicz.

 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu Pan Jarosław Sellin.

Partnerami organizatorów wydarzenia były Starostwo Powiatowe w Pucku i Miasto Puck.

 

Program konferencji

 

 

 

Opracowała i opublikowała: Kamila Tucholska