Zapiski Puckie nr 21/2022

Egzemplarze Zapisków Puckich nr 21/2022

Informujemy, że ukazały się najnowsze Zapiski Puckie nr 21/2022. Współwydawcami rocznika są: Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy i Miasto Puck. Rocznik będzie można nabyć w oddziałach Muzeum: Szpitalik i Kamienica Mieszczańska od 9 lutego.

Spis treści:

– od Redakcji

Artykuły i Materiały:

– Karolina Blusiewicz, Badania archeologiczne krypty Wejherów w kościele pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Pucku – wstępne wyniki.

Michał Starski, Naczynia stołowe w osiemnastowiecznym Pucku na podstawie odkryć ze studni na parceli przy ul. 1 Maja 5 w Pucku.

– Julian Auleytner, Ambulanse pocztowe na terenie Ziemi Puckiej i jej okolicy po I wojnie światowej.

– Anna Paturej, Józef Klebba (1860-1931) – wspomnienie w 90. rocznicę śmierci.

– Ludwik Dettlaff, Ten, który kochał Polskę.

– Bartosz Brzeziński, Stanisław Marciniec – fotograf, który do Pucka przybył z daleka.

– Remigiusz Gadacz, Mariusz Konarski, Starszy sierżant pilot Eugeniusz Duba – Dubiński.

– Eugeniusz Duba – Dubiński, Wspomnienia z czasów służby w lotnictwie morskim w latach 1921-1925.

– Anna Grzeszna-Kozikowska, Zdzisław Kryger, Kolekcja fotografii Jana Schmeltera z okresu służby w Morskim Dywizjonie Lotniczym w Pucku (1926-1928.

– Daniel Duda, Ryszard Kaczorowski (1919-2010) ostatni Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie – pokochał polskie Wybrzeże i Karolina Kaczorowska – Pierwsza Dama na Uchodźstwie.

– Daniel Duda, Tadeusz Bykowski (1900-1987) absolwent tczewskie Szkoły Morskiej rocznik 1922, marynarz I Batalionu Morskiego, uczestnik walk z bolszewikami w 1920 r.

– Marcin Herrmann, Jerzego Bandrowskiego Obrazki z Wybrzeża.

– Joanna Grochowska, Barbara Kos-Dąbrowska, Pierwszy port II Rzeczypospolitej, czyli kto „rządził” w porcie puckim w latach 1920-1926.

– Joanna Grochowska, Barbara Kos-Dąbrowska, Dźwigiem na plażę – historia wyciągu plażowego z Jastrzębiej Góry w 100-lecie powstania miejscowości.

– Karol Klukowski, Jastrzębia Góra lata 1939-1945.

– Mirosław Kuklik, Tradycyjne pożywienie rybaków z kaszubskiego wybrzeża.

– Mateusz Kubicki, Prywatyzacja bałtyckich państwowych przedsiębiorstw połowowych. Przyczynek do badań.

– Kamila Tucholska, Narodziny Przedsiębiorstw Połowów i Usług Rybackich na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego.

– Karol Wójcik, Konserwacja srebrnej monety – grosza praskiego ze zbiorów Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku.

Sprawozdania, recenzje i kronika

– Julian Auleytner, Analiza ksiąg kościelnych ewangelicko-luterańskiego kościoła w Helu 1631-1924, Amberg 2021, opracowanie I. Elsner. ISBN 978-3-9821786-2-2.

– Daniel Duda, Joanna Grochowska, Powrót do Alei Zasłużonych Ludzi Morza.

– Daniel Duda, Komandor dr hab. inż. Ignacy Andrzej Gloza – tablica

– Daniel Duda, Józef Wrycza – tablica imienna w Ogólnopolskiej Alei Zasłużonych Ludzi Morza im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rewie.

– Joanna Grochowska, Barbara Kos-Dąbrowska, Prawdziwie morskie – Dzieje Ziemi Puckiej – nowa wystawa stała w Muzeum Ziemi Puckiej.

– Kamila Tucholska, Wyniki XXIX Kònkùrsu Kaszëbsczi Gôdczi „Bë nie zabëc mòwë starków” miona Jana Drzeżdżona.

– Jan P. Dettlaff, Trzecia dekada ustanowienia Samorządu Gminy Puck, 1991-2021.