header

Kuchenka elektryczna jednopalnikowa.Kuchenka elektryczna Termika typ GK6

pochodzenie: Fabryka Sprzętu Elektrogrzejnego „Termika”

ostatnie miejsce występowania: Puck

czas powstania: po 1951 r.

wymiary: śr. 15 cm

technika: wyrób fabryczny

nr inw MP/193/RP/E

Jest to jednopłytowa kuchenka przenośna, elektryczna. Składa się z okrągłej płyty grzejnej, obudowy malowanej na biało wykonanej z pasa blachy skrywającej grzałkę. W komplecie znajdował się przewód elektryczny umożliwiający zasilanie kuchenki. Na tabliczce znamionowej zawarto informacje: TERMIKA Typ GK6/ 220 V, 800 W/ CIESZYN MADE IN POLAND/ 90 zł. Fabryka Sprzętu Elektrogrzejnego „Termika”, powstała w 1951 r. z połączenia przedwojennej fabryczki żelazek „Sibreco” i małego zakładu sprzętu kuchennego K. Bilowickiego. W latach 70.XX w. nosiła nazwę „Termika-Domgos” Mieściła się przy ul. Stawowej 6.

„Gazeta Kaszubska” umieściła w numerze 52 z 5 marca 1937 roku ogłoszenie, że „Elektrownia „Gródek” w Pucku urządza pokazy gotowania na elektryczności. Pokazy odbywają się w każdy wtorek, środę i czwartek o godz. 17 w nowej kuchni elektrowni przy ul. Mestwina 4.”

W latach 30. XX w. temat elektryczności był na porządku dziennym w Pucku i okolicznych miejscowościach. Ruszyła bowiem intensywna akcja elektryfikacji wiosek i miejscowości letniskowych na wybrzeżu. W 1933 roku trwały końcowe rozmowy władz Pucka z Pomorską Elektrownią Krajową „Gródek”. Miasto zobligowało się przekazać elektrowni miejską sieć elektryczną, a „Gródek” z kolei zbudować sieć wysokiego napięcia z Redy do Pucka oraz płacić miastu roczne rekompensaty. W mieście otwarty został również oddział spółki w kamienicy nr 25 na rynku. W celu promocji elektryczności, w całym pasie nadmorskim organizowano szereg akcji mających za cel rozpropagować zalety prądu w każdym domu. Spółka „Gródek” organizowała zatem konkursy z nagrodami w postaci sprzętów elektrycznych, robiła pokazy w szkołach, przekazywała sprzęt na potrzeby placówek oświatowych, a nawet dokonywała iluminacji w kościołach przy okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Pokazywało w ten sposób zalety i wszechstronność nowoczesnego oświetlenia.

W zbiorach historycznych Muzeum znajduje się fotografia, która ilustruje akcję promocyjną „Gródka”. Wykonano ją w szkole w Pucku, a przedstawia grupę uczennic, a wśród nich te nagrodzone w konkursie na wypracowanie o elektrowni „Gródek” . W samym środku siedzi Helena Mazurowska, która zdobyła pierwszą nagrodę – kuchenkę elektryczną. Trzyma ją dumnie na kolanach. Fotografię wykonał fotograf z Pucka Stanisław Marciniec w 1937 r. (MZP-H-3232).

Opracowała: Joanna Grochowska