12 grudnia 2023 roku w Wiejskim Klubie Kultury w Leśniewie odbył się XXXI Kònkùrs Kaszëbsczi Gôdczi „Bë nie zabëc mòwë starków” miona Jana Drzéżdżóna. Tegoroczna edycja konkursu odbyła się w zmienionej formule – uczestnicy mogli zaprezentować swój utwór w dowolny sposób: czytając, recytując, odgrywając scenkę.

Konkurs został zrealizowany dzięki dofinansowaniu z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Organizatorem konkursu było Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana.

Partnerzy: Starostwo Powiatowe w Pucku, Wiejski Klub Kultury w Leśniewie, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie

Patroni medialni: Miesięcznik Pomerania, Radio Kaszëbë

Konkurs otworzyli pracownicy Muzeum Ziemi Puckiej: Joanna Grochowska oraz Roman Drzeżdżon. W konkursie wzięło udział dwudziestu pięciu uczestników z dwunastu szkół. Występy oceniała komisja konkursowa w składzie: dr Artur Jabłoński (działacz kaszubski) przewodniczący komisji,  Piotr Lessnau (dziennikarz kaszubski), Adam Lubocki (Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej).

Koordynatorka konkursu: Kamila Tucholska

Zwycięzcy i wyróżnieni otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe butony oraz upominki. Buttony otrzymali również opiekunowie i goście przybyli na konkurs.

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!

Wyniki konkursu:

Kategoria grup przedszkolnych i zerówek:

1 miejsce –Aleksandra Wolska (Szkoła Podstawowa w Starzynie)

Kategoria  klas 1- 2 szkoły podstawowej:

1 miejsce- Zuzanna Cinkel (Szkoła Podstawowa w Starzynie)

2 miejsce – Maria Mudlaff (Szkoła Podstawowa nr 2 we Władysławowie)

3 miejsce Antoni Bubolc (Szkoła Podstawowa w Starzynie)

Wyróżnienie Nela Zinkel (Szkoła Podstawowa w Starzynie)

Kategoria klas 3- 4 szkoły podstawowej:

1 miejsce Aleksandra Madalińska (Szkoła Podstawowa w Chłapowie)

2 miejsce –  Małgorzata Rumpca (Szkoła Podstawowa Leśniewie)

3 miejsce – Oliwia Płotka (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Krokowej)

Kategoria klas 5- 6 szkoły podstawowej:

1 miejsce Nikodem Zinkel (Szkoła Podstawowa w Starzynie)

2 miejsce –  Marianna Rekowska (Szkoła Podstawowa w Swarzewie)

3 miejsce Julia Korthals (Szkoła Podstawowa w Połczynie)

Kategoria klas 7- 8 szkoły podstawowej:

1 miejsce – nie przyznano

2 miejsce  nie przyznano

3 miejsce – Maria Struck (Szkoła Podstawowa nr 2 we Władysławowie)

Kategoria klas szkół ponadpodstawowych:

1 miejsce –  nie przyznano

2 miejsce – Franciszek Wandtke ( 1 Liceum Ogólnokształcące w Rumii)

3 miejsce – Daria Bigott (Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Pucku)

Organizator konkursu przyznał nagrody dodatkowe nauczycielkom Szkoły Podstawowej im. W. Konefki w Starzynie. Panie Maria Ritz i Żaneta Sołtys przygotowały uczniów na bardzo wysokim poziomie, co skutkowało zdobyciem przez nich miejsc na podium i wyróżnień. Przyznano nagrody w postaci gier planszowych oraz książek.

Fot. Kamila Tucholska