header

W 2023 roku Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków zaprosił nasze muzeum do współpracy nad projektem „Zabytki to ludzie” w ramach którego miał powstać portal i aplikacja mobilna mającej uatrakcyjnić odbiór społeczny zabytków. Założeniem projektu było przygotowanie aplikacji, która w angażujący sposób będzie opowiadać o życiorysach postaci istotnych dla historii Polski i regionu, poprzez pokazanie miejsc, z którymi były związane. Bohaterami mogły zostać osoby znane z książek, filmów, patroni ulic i placów. Bardzo często jedyną po nich pamiątką są właśnie zabytki.

 

Premiera aplikacji miła miejsce podczas wakacji letnich 2023. Portal i aplikacja mobilna Monument App są ciekawym narzędziem służącym do poznania własnej okolicy. Narzędzia te są wyposażone w mapę z zaznaczonymi geolokalizacyjnie obiektami – zabytkami oraz miejscami powiązanymi z daną postacią. Do każdego obiektu jest przypisany krótki biogram postaci wraz z informacją na temat ich powiązania z konkretnym miejscem. Aplikacja i portal kierują użytkownika według wybranego klucza tj. epoki, postaci lub innych, które stworzą spacer tematyczny, wedle którego poznamy wybraną okolicę.

 

Aplikacja wraz z portalem są bezpłatnym narzędziem, ciągle rozwijanym dzięki pomocy użytkowników i partnerów. Aplikację Monument App można pobrać w App Store oraz w sklepie Google Play.  O aplikacji można przeczytać na stronie internetowej: https://nikz.pl/projekt/aplikacja-mobilna-monumentapp/

 

Kustoszki naszego muzeum- Kamila Tucholska i Joanna Grochowska opracowały biogramy postaci: Augustyn Necel, Leon Golla, Florian Ceynowa, Józef Budzisz, Jan Drzeżdżon, gen. Józef Haller, Józef Jeka, Antoni Abraham, Leon Wzorek, Leon Torliński, Louise von Krockow, ciekawostki na temat Jana III Sobieskiego i Stefana Żeromskiego oraz opisy obiektów: „Hallerówki”, „Błękitnego Domku”, „Szpitalika”, latarni morskiej w Rozewiu, zamku w Krokowej, pałacu w Rzucewie, pomnika A. Abrahama w Zdradzie.

Mamy nadzieję, że zaproponowane postaci i obiekty wzbogacą aplikację Monument App i zachęcą do aktywnego poznawania naszego regionu.