header

Foremki do wyrobu czekoladek

W 2009 r. do zbiorów muzealnych trafiły trzy foremki służące do wyrobu czekoladek. Przekazała je Róża Janca-Brzozowska, córka przedwojennego lekarza z Pucka Izydora Jancy praktykującego w mieście w latach 1934-1939.

Są to niewielkie przedmioty, każdy wykonany z prostokątnego pasa cienkiej blachy, ocynkowany, wytłoczony w centralnej części. Gotowy wyrób uzyskiwano poprzez nalanie do nich płynnej czekolady i pozostawienie do wystygnięcia.

W tym niewielkim zespole znajdują się trzy różne foremki. Pierwsza z nich przedstawia postać piekarza trzymającego w dłoniach bochenek chleba, druga postać rycerza, a na trzeciej postać dziecka zawiniętego w rożek trzymającego w dłoniach zabawki.

W okresie międzywojennym czekoladki można było nabywać zarówno w sklepach kolonialnych, jak i otrzymać w cukierniach oraz restauracjach. Przykładem dla Pucka i okolicy są np. „Restauracja i Winiarnia” w Pucku Wiktorii Łaszewskiej, „Cukiernia” Jana Przeździeckiego na puckim rynku czy „Restauracja Dworcowa” Stanisława Smoczka w Wielkiej Wsi.

trzy metalowe foremki do czekoladek

Fot. 1 Foremki do wyrobu czekoladek, fot. J. Grochowska

MZP-H-3701 Foremka do czekoladek – piekarz

Wym. 7,9×3,5cm

Pochodzenie: Puck, Sopot

Czas powstania: 1930-1939

Technika, materiał: blacha ocynkowana, wytłaczanie, wyrób rzemieślniczy

MZP-H-3702 Foremka do czekoladek – rycerz

Wym. 7,9×3,5cm

Pochodzenie: Puck, Sopot

Czas powstania: 1930-1939

Technika, materiał: blacha ocynkowana, wytłaczanie, wyrób rzemieślniczy

MZP-H-3703 Foremka do czekoladek – dziecko

Wym. 8,6x4cm

Pochodzenie: Puck, Sopot

Czas powstania: 1930-1939

Technika, materiał: blacha ocynkowana, wytłaczanie, wyrób rzemieślniczy

 

12 kwietnia przypada Dzień Czekolady. Jest to święto przyjęte w Polsce. Jednak w ciągu roku dni, w których świętuje się przysmak z kakao, są jeszcze przynajmniej dwa. Najbardziej znane jest święto Czekolady przypadające na 7 lipca, a odnoszące się do historycznego dnia 7.07.1550 roku, gdy ziarno kakao zostało po raz pierwszy sprowadzone do Europy, gdzie z kolei wynaleziono tabliczkę czekolady. W 1828 Casparus van Houten Senior stworzył metodę przetwarzania nasion kakaowca na proszek, a jego syn był autorem procesu alkalizowania czekolady zwanego dutchingiem. Natomiast Francis Fry dokonując połączenia kakao z cukrem, a następnie nalanie rozpuszczonego tłuszczu do formy uzyskał pierwszą tabliczkę czekolady. Z kolei szwajcar Rudolf Lindt wynalazł proces konszowania czekolady, czyli powolny proces rozcierania ziaren kakaowca.

Inne święto przypada z kolei 13 września. Tego dnia świętowany jest Międzynarodowy Dzień Czekolady ustanowiony przez Narodowe Stowarzyszenie Amerykańskich Cukierników. Data nie jest przypadkowa, gdyż nawiązuje do dnia narodzin Miltona Hershey’a – jednego z najsłynniejszych i największych producentów czekolady w USA i na świecie.

Poza tym świętami znajdziemy jeszcze w kalendarzu inne dni nawiązujące do tego wyrobu cukierniczego. Są to m.in. 10 stycznia – Dzień Gorzkiej Czekolady, 27 stycznia – Dzień Ciasta Czekoladowego, 31 stycznia – Dzień Gorącej Czekolady, 7 czerwca – Dzień Lodów Czekoladowych, 24 czerwca – Dzień Pralinki, 28 lipca – Dzień Mlecznej Czekolady, 22 września – Dzień Białej Czekolady, 16 grudnia Dzień Pokrywania Wszystkiego Czekoladą.

 

 

Opr. Joanna Grochowska