7 grudnia 2021 roku w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Dębogórzu odbyła się 29 edycja konkursu recytatorskiego mowy kaszubskiej „Bë nie zabëc mòwë starków” imienia Jana Drzeżdżona. Realizacji konkursu była możliwa dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Konkurs otworzyła Dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej – Pani Barbara Kos -Dąbrowska oraz Wójt Gminy Kosakowo – Pan Marcin Majek.

W konkursie wzięło udział 25 recytatorów z 9 szkół powiatu puckiego w 4 kategoriach wiekowych. Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną, czworo uczestników konkursu zaprezentowało swoje recytacje na nagraniach filmowych. Występy recytatorów oceniało Jury w składzie: Roman Drzeżdżon, Dariusz Majkowski, Adam Hebel.

Zwycięzcy i wyróżnieni otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Laureatki kategorii mistrzowskiej otrzymały ponadto rzeźby przedstawiające Patalonki autorstwa Pana Piotra Golli. Nagrody wręczał sołtys Dębogórza Pan Józef Melzer oraz Dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej.

Wszyscy uczestnicy konkursu oraz nauczyciele otrzymali dyplomy, upominki książkowe oraz pamiątkowe buttony.

Najlepsze utwory wybrane przez Jury zostaną opublikowane w dodatku literackim „Stegna” miesięcznika „Pomerania”.

Serdecznie podziękowania kierujemy do Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Pani Haliny Foltynowicz za możliwość zrealizowania konkursu oraz do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko- Pomorskiej za wsparcie merytoryczne oraz ufundowanie upominków książkowych.

Organizatorem konkursu było Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy oraz Starostwo Powiatowe w Pucku.

Patronem medialnym wydarzenia było Radio Kaszëbë oraz miesięcznik Pomerania.

Konkurs został zrealizowany dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Poniżej prezentujemy wyniki konkursu.

Kategoria  klas 1- 3 szkoły podstawowej:

1 miejsce- Aleksandra Madalińska (Szkoła Podstawowa w Chłapowie)

2 miejsce–  Marlena Dybowska (Szkoła Podstawowa w Chłapowie)

3 miejsceKalina Guzik (Szkoła Podstawowa w  Jastrzębiej Górze)

Wyróżnienie- Wiktor Dettlaff (Szkoła Podstawowa w Żelistrzewie)

Kategoria klas 4- 6 szkoły podstawowej:

1 miejsceNikodem Zinkel (Szkoła Podstawowa w Starzynie)

2 miejsce–  Jarosław Bisewski (Szkoła Podstawowa w Jastrzębiej Górze)

3 miejsce– nie przyznano

Wyróżnienie- Bartosz Bisewski (Szkoła Podstawowa w Jastrzębiej Górze)

Kategoria klas 7- 8 szkoły podstawowej:

1 miejsce-  Roksana Budnik (Szkoła Podstawowa w Chłapowie)

Kategoria ,,mistrzowska”:

1miejsce–  Nadia Joachimiak- Szpinda (1 Liceum Ogólnokształcące w Pucku)

2 miejsceZuzanna Lietzau ( Liceum Służb Mndurowych w Pucku)

3 miejsceMartyna Klebba (Liceum Służb Mundurowych w Pucku)

Ex aequo Aleksandra Klebba (Liceum Służb Mundurowych w Pucku)

Nagrodę imienia Jana Drzeżdżona za najlepszy utwór własny zdobyła Maja Kupska ze Szkoły Podstawowej w Żelistrzewie.

Nagrodę dla najlepszej szkoły otrzymała Szkoła Podstawowa w Chłapowie.

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!