header

Książka z ekslibrisami biblioteki Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku - Książka na Światowy Dzień Książki

 

Czarnobiały ekslibris Biblioteki Morskiego Dywizjonu Lotniczego

Ekslibris biblioteki Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku, nr.inw. MZP-H-5186, fot. J. Grochowska

Autor: Aleksander Dumas

Tytuł: Pamiętniki Lekarza Józef Balsamo

Wydawca, miejsce wydania, czas: E. Wende i s-ka, Warszawa, 1925.

Wymiary: wys. 17 cm, szer. 13 cm

Materiał, technika: papier, karton, tektura, tkanina, druk, introligatorstwo

Nr inw. MZP-H-5186

 

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, który obchodzimy 23 kwietnia, to znakomita okazja, by pokazać przynajmniej jedną książkę ze zbiorów Muzeum. Powieść – romansidło wydane w latach 20. XX w. przez wydawnictwo E. Wende i S-ka z Warszawy w ramach biblioteczki przygód romantycznych zostało przekazane do zbiorów Muzeum w 2019 r. przez kolekcjonera puckich pamiątek Mirosława Radomskiego. Zanim książka trafiła do zbiorów muzealnych wędrowała zapewne po wielu miejscach, o czym świadczą przybite na jej kartach pieczątki. Prawdopodobnie jej pierwszym właścicielem była biblioteka Polskiego Białego Krzyża, okręg w Gdyni. Otrzymała tam numer porządkowy 295. Następnie trafiła do utworzonej przy Morskim Dywizjonie Lotniczym w Pucku biblioteki dla marynarzy i lotników. Świadczy o tym niewielka, okrągła pieczątka z napisem: Biblioteka MDL oraz odręcznie zapisany numer inwentarzowy 20235/I1-2.

 

Dodatkowo wewnątrz okładziny przedniej okładki, w górnym lewym narożniku umieszczono ekslibris przedstawiający marynarza z książką w dłoniach na tle regału z książkami. Powyżej napis: BIBLIOTEKA M.D.LOTN. (Morski Dywizjon Lotniczy), u dołu ramka z naniesionym ręcznie numerem: 20235/I 1-2. Natomiast na okładce tylnej, w górnym prawym narożniku naklejono ekslibris prostokątny w formie ryciny przedstawiającej odznakę pilota MDL tj. kotwicę ze skrzydłami umieszczoną nad rozłożoną grzbietem do góry księgą. Nad kotwicą napis: BIBLIOTEKA, pod księgą litery: M.D.L. Z prawej strony numer biblioteczny naniesiony ręcznie: 20235/I 1-2.

 

W trosce o czytelnictwo wśród wojskowych dbano o stały dopływ książek do biblioteki. Jednym ze sposobów pozyskiwania nowych egzemplarzy były akcje, z których dochód przeznaczano na zakupy. I tak w 1926 r. prasa codzienna informowała, że: „Kino Marynarskie ma coraz więcej widzów, dlatego obniża ceny biletów. W niedzielę 31 stycz. Pokaże „Bitwę pod Cuszimą” film amerykański, a dochody pozwolą na zakup nowych książek do biblioteki marynarskiej.”(Gazeta Kaszubska, 1926 01 28 nr 12 R. 5)

 

Czytajmy zatem książki jak marynarze z Morskiego Dywizjonu Lotniczego.

 

 

 

Opracowała: Joanna Grochowska

Opublikowała: Kamila Tucholska